ДЖЕРЕЛО ВІРИ


     26 травня 2012 року відбулася визначна подія Римсько-католицької Церкви в Україні: І Всеукраїнський Євхаристійний конгрес. Який розпочався у столичному співкатедральному храмі св. Олександра і буде продовжуватися до 3 червня. На його урочистому відкритті був присутній настоятель парафії св. Євгена де Мазенода і Святих Ангелів-Охоронців м. Славутич отець Вальдемар Мейка та декілька парафіян католиків з нашого міста. Цікаво довідатися, яке значення цього конгресу і яке враження викликала ця подія у отця Вальдемара Мейка?

     - Отець Вальдемар, яка головна мета даного конгресу?

     Щоби відповісти на це запитання треба спочатку сказати чим є сам конгрес. Євхарістійний конгрес є особливим проявом євхаристійного культу. А чим є тоді Євхаристія? Це не лише один з дарів Бога для свого народу, але це Дар найважливіший. Дар над дари! Це Дар Божої всемогутності, мудрості та любові. Це найбільший скарб, який має Церква. Чим є отже Євхаристія якщо вона така важлива? Це сам Бог присутній посеред свого люду. Саме у Євхаристії особливим чином здійснюються слова Христа: «Ось, Я з вами по всі дні аж до кінця віку» (Мт 28,20). Тому конгрес являється одною із форм культу Ісуса Христа присутнього в Пресвятих Дарах, в Євхаристії. Конгрес є знаком віри, любові та єдності Церкви. Євхарістійний конгрес - це згромадження християнського люду (пастирів та світських) о масовому характері навколо Ісуса Христа присутнього в знаку хліба.
Тепер можу відповісти на поставлене запитання. Метою конгресу є спільне прославлення Ісуса Христа, котрий живе у Церкві та маніфестація віри Люду Божого в присутність Господа в Пресвятих Дарах Тіла та Крові Христа. Метою є також зміцнення та оживлення персонального зв’язку з Христом завдяки поглибленню таємниці Євхаристії, показуючи її зв’язок з людським життям.
Цю мету підчас конгресу намагаємося осягнути через лекції, семінарія, дискусії, а також через публічні дії вшанування Пресвятих Дарів (Sanctissimum), яких вершиною є Служба Божа та урочиста євхартстійна процесія вулицями міста.
Варто зазначити, що ідея конгресів, присвячених євхаристійному культові, народилася у Франції в другої половині ХІХ сторіччя в середовищі світських людей. Перший міжнародний Євхаристійний конгрес відбувся з дозволу папи Леона ХІІІ 28-30 червня 1881 р. у місті Ліль (Франція). Найбільше заслуги має Емілі-Марі Таміз’є (1834-1910). Сьогодні конгреси організуються в міжнародних (світових), державних та регіональних масштабах.

     - Ви, були на відкритті цієї значної події, що Вас найбільш вразило і схвилювало?

     Так, разом зі своїми парафіянами я поїхав до Києва, щоб взяти участь у цій історичній події. Слід зазначити, що державні конгреси проводяться раз на біля 25 років. Що мене вразило? Перш за все почуття спільноти віри. В співкафедральному храмі св. Олександра зібралися вірні з різних куточків України та з зарубіжжя. Всіх нас об’єднувала спільна віра в присутність Христа в Євхаристії. Це було для мене сильне почуття справжньої спільноти, якої фундаментом є та сама віра! Я був радий, що були також молоді люди.
По-друге, це свідомість, що це наше київське євхаристійне згромадження є провіщанням майбутнього. Колись, в день парузії (другого приходу Спасителя) всіх нас Він так збере навколо Себе. Отже, це наша конгресова зустріч мала профетичне (пророцьке) значення для всіх інших. Така є мета та сенс людського життя та існування усіх народів - зібратися навколо Воскреслого Христа і перебувати на завжди в Ним; бути зануреним у внутрішнє життя Пресвятої Трійці!

     - На головному логотипі Конгресу видніє напис латинською мовою: «Iesus Christus heri et hodie idem, et in secula! - Ісус Христос, вчора і сьогодні, Той самий – повіки» (Євр 13,8). Як цей напис зрозуміти?

     Кожен конгрес має своє гасло. Гасло І Всеукраїнського Євхаристійного конгресу захоплює та інспірує. «Ісус Христос, вчора і сьогодні, Той самий – повіки» (Євр 13,8). Так, Христос являється центром усього космосу. Тільки Він є Незмінний! Тільки Він є Скелю спасіння для всього людства, незалежно від часів, в яких живемо. Минають роки, минають покоління, але Христос є завжди Той сам (Євр 13,8). Це Він є не тільки джерелом всякого існування, Він і є самим Існуванням. Він є Той, котрий Є! Він є вічним HODIE (СЬОГОДНІ)! Він є завжди Тим, ким Є, і все, що робив - це робить і сьогодні! Христос справжній Бог та справжня людина. Господь космосу, є також Господом історії.: «Я Альфа й Омега, говорить Господь, Бог, Той, Хто є, і Хто був, і Хто має прийти, Вседержитель! «(Одкр 1,8); «Я Альфа й Омега, Початок і Кінець» (Одкр 21,6). Згадую зараз старий девіз: «Stat crux dum volvitur orbis» (Світ міняється, а хрест стоїть).

     - Якщо Ісус Христос незмінний повіки, чи змінилася людина за ці часи?

     Людська природа не змінилася. Ми вчора і сьогодні є Божим творінням, пораненим первородним гріхом, як наслідок погано використаного дару свободи. Відчуваємо схильність до гріха та одночасно прагнення вічності і безсмертя. Наша природа не змінилася, міняються лише обставини нашого життя, часи в яких живемо. А ми кожного дня мусимо доконувати вибору; ми запрошені щоб в тих неспокійних часах опертися на Скелі, на Ісусі Христі! Бо Він сказав: «Я дорога, і правда, і життя» (Йн 14,6).

     - Чи відбувається вплив Церкви на суспільство? Чи Церква відповідальна за його духовний та моральний стан?

     Церква визнаючи автономію держави є одночасно покликана до проповідування Євангелія усьому творінню. Це випливає з натури християнства. Слово Боже має міць змінити наше життя та обличчя землі. Історія є цього доказом. Україна є державою з тисячорічною традицією християнства. Її суспільство є в більшості охрещене, воно має свою ідентичність! Тому очевидним є факт тотожності суспільства та Церкви. Цього не можна роз’єднувати, це становить сукупність. Християнське життя охрещених, життя згідне з цінностями Євангелія це обов’язок, що випливає з самого Хрещення. Роль Церкви в її ієрархічних структурах, яка стоїть на сторожи депозиту віри, вартості, моральності, - це невтомно вказувати на Христа та закликати до навернення. І це є обов’язком Церкви! Так бачу її відповідальність: повчати в час сприятливий і несприятливий.

     - Зараз Україна переживає складні часи – часи зневіри: У Бога, у людські цінності. В розмовах з людьми вони часто нарікають на апатію суспільства. Чи є ліки від цього? 

     Лік на всякі хвороби духа та тіла є один: Ісус Христос. Це єдиний рецепт на здоров’я та справжню красу та молодість! А навіть більше, це рецепт на вічність та безсмертя! Повне прийняття пасхальної містерії Христа (свідоме занурення в Його смерть та воскресіння) може зцілити людину також з апатії та депресії.

     - Восени відбудуться вибори у Верховну Раду України. Люди на даний момент знаходяться на розпутті і не знають, що їм робити, на що орієнтуватися. Навіть політики розпочали полювання на людей у підкупі голосів виборців. Як Ви порадите, чи можна продавати свій голос за гроші і продуктовий набір?

     Моральне Богослов’я (християнська наука) каже чітко, що підкуплювання та продавання голосів заради матеріальної користі є неморальним. Соціальне вчення Церкви заохочує до чинної участі в громадських справах. Маємо отже завжди морально-патріотичний обов’язок взяти участь в голосуванні для спільного добра. Це наш привілей та обов’язок! Церква не ототожнюючись з жодною партією та не зв’язуючись з жодною політичною системою, кличе віруючих – християн, щоб керувалися критеріями компетенції та моральними цінностями. Коли не має ідеального кандидата віруючий керується принципом «меншого зла», тобто вибираємо кандидата, який найбільш віддзеркалює євангелійні ідеали.

     - У який спосіб римсько-католицька парафія м. Славутича долучається до проведення Євхаристійного конгресу?

     Разом з цілою Церквою ми готувалися до цієї події протягом року через літургійну чи особисту молитву та через навчання. Вірні були заохочені, щоб в намірі конгресу жертвувати духовні дари (різні зречення) та в рамках донорства віддавати свою кров, як безінтересний дар для інших. Цього нас навчає Христос, котрий залишився з нами в Євхаристії аж до кінця світу.

     - Отець Вальдемар, Ви вже дев’ять місяців є настоятелем римсько-католицького храму м. Славутич. Які у Вас склалися враження про саме місто, про людей, про місцеву адміністрацію? 

     Дякую за це запитанняJ. Перший раз моя зустріч зі Славутичом відбулася 15 років тому. Тоді не думав, що можу тут бути колись настоятелем. В Україні служу вже 20 років і бачив не одне місто, але Славутич зробив на мені враження. Місто є гарне, чисте, доглянуте. Оповідаю іншим, що в нашому місті є навіть стежки для велосипедів. Часто не хочуть мені повірити. Зустрів я тут хороших людей. Коли минулого року, як новий настоятель, обходив різні державні кабінети скрізь зустрівся з доброзичливістю та допомогою. Це було приємне відчуття. Пам’ятаю також візит нашого мера пана Володимира Петровича Удовиченко, котрий у грудні минулого року завітав до нашого храму з привітанням з нагоди св. Миколая. Це була неочікувана і дуже сердечна зустріч. Приємно було, так просто, посідити за чаєм з Головою міста та його співпрацівниками. Я почув себе прийнятим в новому суспільстві, а в Володимиру Петровичу побачив справжнього Батька міста, який вміє зауважити конфесійну меншість, якою являється римсько-католицька громада у Славутичі.
Як не згадати ще одного факту. Перед Пасхою я звернувся до нашого мера з проханням про встановлення пішохідного переходу поруч церкви. Отримав швидко позитивну відповідь та тепер бачу через вікно вже розпочаті праці, які - маю надію - незабаром закінчаться. Маю нагоду таким чином висловити свою вдячність та подяку господарям міста. Дуже дякую!
Прагну також як священик та житель привітати Міську Владу з встановленням статуї Архангела Михаїла. Доцінюю чудову ініціативу та труд виконання. Ще раз вітаю!

     - Скажіть, якщо у когось зі славутчан виникне духовна потреба, то людина може прийти до Вас за порадою або для духовної розмови? І як і коли цій людині до Вас звернутися?

     Звичайно, кожний хто хоче порозмовляти зі священиком може його зустріти в римсько-католицькому храмі за адресою: Добринінський квартал 19. Завжди можна домовитися по телефону (301-49). Недільна Служба відправляється о 10.00 год.
Дякуючи за приємну розмову бажаю всім Читачам рясних благодатей Господа Ісуса Христа. Нехай заступництво Покровителя міста, Архангела Михаїла, випросить нам всім здоров’я душі і тіла. Храни Вас Господь!